Planowane zmiany były omawiane podczas Rady Przedsiębiorców. Zarówno organizator - Rzecznik MŚP jak i główny gość - Prezes organu rentowego, zgodzili się, że automatyzacja rozliczeń jest potrzebna. Nowy termin płatności składek ZUS w kwocie wskazanej przez organ oraz pozostałe omówione propozycje z pewnością przyczynią się do pożądane odciążenia podmiotów gospodarczych.
Dotychczasowe obowiązki jakie muszą realizować osoby prowadzące własne firmy są skomplikowane i czasochłonne. Na co przedsiębiorcy skarżą się od dawna.
CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorca na L4. ZUS nie wypłaca zasiłku automatycznie
Zdaniem Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do najważniejszych zalet planowanych zmian należą: odciążenie przedsiębiorców zarówno pod względem kosztów obliczania wysokości składek, jak i przesyłania dokumentów.
Dadzą firmom więcej czasu na koncentrowanie się na samej działalności gospodarczej, a nie na biurokratycznych obowiązkach – dodał gospodarz spotkania.
Ta informacja z pewnością ucieszy każdego przedsiębiorcę, który zatrudnia pracowników.
Koniec ze skomplikowanymi obliczeniami. Przedsiębiorca będzie przekazywał do ZUS plik z programu kadrowego (Jednolity Plik Ubezpieczeniowy). W dokumencie będą informacje na temat osiągniętego dochodu i przerwach w zatrudnieniu. Organ przygotuje wszystkie wyliczenia. Rolą pracodawcy będzie ich zatwierdzenie na platformie PUE. Po zatwierdzeniu będzie możliwość wygenerowania wzoru przelewu i opłacenia składek.
CZYTAJ TAKŻE: Do kiedy płacić ZUS? Do kiedy podatki? Terminarz przedsiębiorcy
System ma również przypominać płatnikowi składek o upływie uprawnienia do opłacania składek preferencyjnych czy przekroczeniu 30-krotności wynagrodzenia. A to 28-lutego każdego roku przekaże roczne podsumowanie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje również uproszenia w zakresie zasiłków. Ich wypłatą ma się całkowicie zajmować organ rentowy.
CZYTAJ TAKŻE: https://magazynfirma.pl/mozesz-zaplacic-polowe-zus-zobacz-jak/
Modyfikacja ma objąć nie tylko wypłatę zasiłków, ale także sposób ich przyznawania i obliczania.
Najważniejsze zmiany będą dotyczyć:
Poza wymienionymi kwestiami podczas debaty poruszone zostało także zagadnienie terminów płatności składek do ZUS.
Ustalono, że przedsiębiorcy którzy prowadzą jednoosobowe biznesy i opłacają składki tylko za siebie. Nadal będą zobowiązani do uregulowania płatności do 10. każdego miesiąca.
Ale już osoby zatrudniające pracowników, będą miały dłuższy termin. Ich obowiązki trzeba będzie spełnić nie jak teraz do 15. a do 20. dnia następnego miesiąca.
CZYTAJ TAKŻE: https://magazynfirma.pl/maly-zus-jak-dziala-i-kto-moze-z-niego-skorzystac/
Mimo, że wszyscy uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że zmiany są potrzebne, nie padły żadne konkretne daty. Co oznacza, że przedsiębiorcy jeszcze trochę poczekają na ułatwienia.
Gertruda Uścińska, reprezentującą Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględniła omawianych propozycji w prezentowanej strategii organu na najbliższe lata.
Ale, co warto zauważyć pracownicy ZUS zauważają problemy z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Także pierwszy krok w kierunku zmian został zrobiony.