2 min. czytania

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

wypowiedzenie
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
10 01 24
Z tego artykułu dowiesz się:

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest też sposób jej wypowiedzenia. Oto kilka informacji kiedy wypowiedzenie umowy zlecenie jest poprawne.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Umowa zlecenia może być podpisana przez dowolne osoby fizyczne lub prawne. Obowiązuje tutaj zasada swobody zawierania umów. Oznacza to, że zapisy takiej umowy mogą być dowolne. Nie trzeba uwzględniać urlopów, ani zwolnień lekarskich. Nie mają tu bowiem zastosowania przepisy kodeku pracy.

Jak wypowiedzieć umowę zlecenie?

Umowa zlecenie może być rozwiązana przez obie strony. Zleceniodawca, czy osoba lub podmiot, które chcą by ktoś wykonywał dla niego zlecenie może wypowiedzieć umowę w każdym momencie. W takiej sytuacji musi zwrócić wszystkie koszty, które ten poniósł by wykonać zlecenie. Mało tego. Zleceniodawca musi zapłacić wykonawcy (zleceniobiorcy) honorarium za wykonane zadanie i to do czasu wypowiedzenia umowy.

A co jeśli zleceniobiorca zechce wypowiedzieć umowę? Może to zrobić w każdym momencie. Jednak w tym przypadku jeśli zlecający poniósł jakąś szkodę z tego powodu, to będzie mógł odpowiadać za ewentualne szkody. Oczywiście dotyczy to błahych powodów.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa użyczenia pojazdu

Ważny powód, o którym mowa wcześniej, który nie będzie powodował konieczności naprawienia szkody to m.in. choroba, która uniemożliwia wykonanie zlecenia, nagła i niespodziewana zmiana sytuacji życiowej, czy np. utrata uprawnień, które są niezbędne do prawidłowego wykonania pracy. Ważnym powodem do zerwania umowy przez zleceniobiorcę może być też brak wskazówek niezbędnych do prawidłowej realizacji.

W przypadku takiej umowy zdecydowanie łatwiejsze jest wypowiedzenie niż ma to miejsce w przypadku umowy o pracę. 

Wypowiedzenie umowy zlecenia - prawo

Wypowiedzenie zlecenia opisuje artykuł 746 § 1 Kodeksu cywilnego. Wskazuje on, że przy takiej umowie nie ma wypowiedzenia. Zleceniobiorca i zleceniodawca mogą więc wypowiedzieć umowę zlecenia nawet od razu po podpisaniu. 

Wypowiedzenie umowy zlecenia może nastąpić z obu stron, ponieważ co do zasady jest to rodzaj umowy oparty na wzajemnym zaufaniu.

W przypadku wypowiedzenia umowy zlecenia nie trzeba podawać konkretnych powodów wypowiedzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli w umowie zawarto zapis dotyczący konkretnych warunków jej wypowiedzenia. Umowa może też określać wysokość kary, która będzie nałożona w sytuacji wypowiedzenia umowy przez którąś ze stron. 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
podatek-kasowy
03 01 24

Masz telefon w T-Mobile? Zrzucisz się na karę UOKiK

T-Mobile ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad 25 mln zł kary - poinformował UOKiK w komunikacie.…
t-mobile

Podatek minimalny już jest. Zapłacisz nawet jeśli generujesz straty

Podatek minimalny, czyli postrach przedsiębiorców już funkcjonuje. Podatek minimalny to efekt reformy o nazwie Polski Ład. Kontrowersyjny podatek…
podatek-minimalny

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier