Z tego artykułu dowiesz się:

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy dotyczące tzw. wakacji od ZUS dla przedsiębiorców. Kogo obejmie ta możliwość i kiedy będzie można składać pierwsze wnioski?

Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą - wakacje od ZUS stają się rzeczywistością. Rząd wprowadza nowe przepisy, które mają na celu wsparcie małych przedsiębiorstw, umożliwiając im jednorazową przerwę w opłacaniu składek. Kiedy dokładnie można będzie skorzystać z tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić?

Kogo obejmą wakacje od ZUS?

Nowe przepisy skierowane są głównie do mikroprzedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Z ulgi skorzystać będą mogły firmy zatrudniające do 9 osób (nie wliczając właściciela) i osiągające roczny przychód nieprzekraczający 2 mln euro. Szacuje się, że z możliwości tej skorzysta około 1,7 mln przedsiębiorców.

Zasady wakacji od ZUS

Wakacje od ZUS są dobrowolne. Każdy przedsiębiorca, spełniający powyższe warunki, będzie mógł raz w roku złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy przez jeden wybrany miesiąc. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje obowiązkowa. Eksperci szacują, że przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić około 1200 zł miesięcznie dzięki tej uldze.

Finansowanie i wpływ na świadczenia

Wakacje od ZUS będą finansowane z budżetu państwa i nie wpłyną na możliwość korzystania z zasiłku chorobowego ani na wysokość przyszłych świadczeń emerytalno-rentowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie muszą się obawiać negatywnych konsekwencji długoterminowych.

Kto nie skorzysta z wakacji od ZUS?

Z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy będący wspólnikami spółek prawa handlowego zarejestrowanych w KRS oraz ci, którzy wykonują pracę na rzecz byłych pracodawców. Ma to zapobiegać nadużyciom związanym z przechodzeniem na samozatrudnienie wyłącznie w celu ograniczenia kosztów pracowniczych.

CZYTAJ TAKŻE: Przez długi przedsiębiorców, ZUS nie ma pieniędzy. Problem jest poważny

Jak złożyć wniosek o wakacje od ZUS?

Wniosek o wakacje od ZUS będzie można składać elektronicznie, najpóźniej na miesiąc przed wybranym miesiącem niepłacenia składek. ZUS poinformuje o decyzji również drogą elektroniczną. Przyznanie ulgi nie zwalnia z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych za dany miesiąc.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze wnioski o wakacje od ZUS będzie można składać od października 2024 roku. Obecnie przepisy czekają na zatwierdzenie przez Senat i podpis Prezydenta, ale nie przewiduje się większych zmian na tym etapie legislacyjnym.

Dzięki wakacjom od ZUS mali przedsiębiorcy mogą liczyć na znaczną ulgę finansową, która pomoże im w zarządzaniu codziennymi kosztami prowadzenia działalności. Śledź nasze aktualizacje, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wdrażania tych przepisów.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier