Z tego artykułu dowiesz się:

Jaką kreatywnością musiał w ostatnich dniach wykazać się handel, by móc działać w niedzielę. Niektóre sklepy stały się nagle czytelniami, księgarniami, a nawet… poczekalniami dworcowymi. Niezależnie od tego, jaki sposób znalazłeś na handel w niedzielę, jest duże prawdopodobieństwo, że zapuka do Ciebie inspektor. I to z polecenia ministra!

Handel w niedziele? Minister zapowiada kontrole

Kreatywność przedsiębiorców nie zna granic. Sklepy, choć w niedzielę miały być zamknięte, w dalszym ciągu są otwarte. W przepisach, które normują handel w niedzielę, znalazło się kilka furtek. Jak pokazują przykłady z ostatnich dni, korzystają z nich właściciele sklepów. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg już poprosiła Głównego Inspektora Pracy o „szczególny nadzór i wzmożone kontrole przestrzegania ograniczenia handlu w niedzielę i święta”. Dowiadujemy się o tym z oficjalnego komunikatu. Tak czy inaczej, nie brzmi to dobrze.

CZYTAJ TAKŻE: Zakaz handlu w niedzielę. Sklep stał się czytelnią

Prawo a handel w niedzielę

Jak wyjaśnia resort rodziny odpowiedzialny także za rynek pracy, zmiany w ustawie, które obowiązują od początku lutego, miały doprecyzować pewne wyłączenia. Zezwalały one na wykonywanie pracy w placówkach handlowych. Co więcej, były powszechni stosowane. Faktycznie, udało się załatać dziurę, która polegała na wykorzystaniu współpracy z operatorami lub agentami pocztowymi w zakresie świadczenia usług pocztowych. Teraz się to skończyło. Jak pokazuje praktyka – nie wszędzie. Pojawiły się bowiem inne pomysły.

Pozwolimy sobie zacytować fragment komunikatu MRiPS. Diagnozuje on obecny stan po nowelizacji ustawy. Dodajmy, że za nami dopiero pierwsza niedziela (6 lutego 2022), w której obowiązywały nowe przepisy.

Okazało się (...), że przedsiębiorcy podejmują kolejne próby działania wbrew istocie wprowadzonego zakazu. Już po pierwszej niedzieli, objętej obowiązywaniem nowego stanu prawnego, pojawiły się informacje o prowadzeniu handlu w tym dniu w placówkach handlowych przekształconych w kluby czytelnika czy poczekalnie dworcowe”.  Tak problem sygnalizuje ministerstwo rodziny.

List ministra rodziny do Głównego Inspektora Pracy

Minister rodziny w liście do Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hryćko zwróciła się z „uprzejmą prośbą” o objęcie tej sprawy „szczególnym nadzorem”. Minister prosi m.in. o „przeprowadzenie w najbliższym czasie wzmożonych kontroli”. Mają one wskazać, czy przepisy znowelizowanej ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta są respektowane.

To oznacza, że w najbliższe niedziele oprócz klientów może pojawić się pracownik inspekcji pracy. Sprawdzi on, czy spożywczak faktycznie jest placówką krzewiącą kulturę, lub schronieniem dla podróżnych oczekujących na odjazd kursowego autobusu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier