Z tego artykułu dowiesz się:

Jaką kreatywnością musiał w ostatnich dniach wykazać się handel, by móc działać w niedzielę. Niektóre sklepy stały się nagle czytelniami, księgarniami, a nawet… poczekalniami dworcowymi. Niezależnie od tego, jaki sposób znalazłeś na handel w niedzielę, jest duże prawdopodobieństwo, że zapuka do Ciebie inspektor. I to z polecenia ministra!

Handel w niedziele? Minister zapowiada kontrole

Kreatywność przedsiębiorców nie zna granic. Sklepy, choć w niedzielę miały być zamknięte, w dalszym ciągu są otwarte. W przepisach, które normują handel w niedzielę, znalazło się kilka furtek. Jak pokazują przykłady z ostatnich dni, korzystają z nich właściciele sklepów. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg już poprosiła Głównego Inspektora Pracy o „szczególny nadzór i wzmożone kontrole przestrzegania ograniczenia handlu w niedzielę i święta”. Dowiadujemy się o tym z oficjalnego komunikatu. Tak czy inaczej, nie brzmi to dobrze.

CZYTAJ TAKŻE: Zakaz handlu w niedzielę. Sklep stał się czytelnią

Prawo a handel w niedzielę

Jak wyjaśnia resort rodziny odpowiedzialny także za rynek pracy, zmiany w ustawie, które obowiązują od początku lutego, miały doprecyzować pewne wyłączenia. Zezwalały one na wykonywanie pracy w placówkach handlowych. Co więcej, były powszechni stosowane. Faktycznie, udało się załatać dziurę, która polegała na wykorzystaniu współpracy z operatorami lub agentami pocztowymi w zakresie świadczenia usług pocztowych. Teraz się to skończyło. Jak pokazuje praktyka – nie wszędzie. Pojawiły się bowiem inne pomysły.

Pozwolimy sobie zacytować fragment komunikatu MRiPS. Diagnozuje on obecny stan po nowelizacji ustawy. Dodajmy, że za nami dopiero pierwsza niedziela (6 lutego 2022), w której obowiązywały nowe przepisy.

Okazało się (...), że przedsiębiorcy podejmują kolejne próby działania wbrew istocie wprowadzonego zakazu. Już po pierwszej niedzieli, objętej obowiązywaniem nowego stanu prawnego, pojawiły się informacje o prowadzeniu handlu w tym dniu w placówkach handlowych przekształconych w kluby czytelnika czy poczekalnie dworcowe”.  Tak problem sygnalizuje ministerstwo rodziny.

List ministra rodziny do Głównego Inspektora Pracy

Minister rodziny w liście do Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hryćko zwróciła się z „uprzejmą prośbą” o objęcie tej sprawy „szczególnym nadzorem”. Minister prosi m.in. o „przeprowadzenie w najbliższym czasie wzmożonych kontroli”. Mają one wskazać, czy przepisy znowelizowanej ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta są respektowane.

To oznacza, że w najbliższe niedziele oprócz klientów może pojawić się pracownik inspekcji pracy. Sprawdzi on, czy spożywczak faktycznie jest placówką krzewiącą kulturę, lub schronieniem dla podróżnych oczekujących na odjazd kursowego autobusu.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier