3 min. czytania

Kody zawodów – co to takiego i co zrobi z nimi ZUS

biuro
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 16 maja na pracodawcach ciąży nowy obowiązek. Każdy, kto zatrudnia pracowników i zleceniobiorców musi przekazać do ZUS wraz ze zgłoszeniami kody zawodów.

Czym są kody zawodów

Nauczycielka, księgowy, copywriter, UX Designer – to przykłady obecnie wykonywanych w Polsce zawodów. Stanowisk, które zajmują pracownicy jest jednak o wiele więcej, a ich nazwy i obowiązki ewoluują z dnia na dzień. Tylko trzy z wymienionych wyżej przykładów mają przyznane kody zawodów. Dlatego nowy obowiązek może oznaczać spore komplikacje dla pracodawców. Szczególnie w nowych branżach.

https://magazynfirma.pl/kiedy-nieobecnosc-pracownika-jest-usprawiedliwiona/

Kody zawodów to klasyfikacja stworzona przez przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakres jej stosowania. Każdemu z przewidzianych w przepisach zawodów odpowiada 6-cyfrowy ciąg liczb. Jak już jednak zauważyliśmy urzędowa klasyfikacja odbiega nieco od realiów na rynku pracy.

Tymczasem od 16 maja pracodawcy muszą na przesyłanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA podawać kody zawodów zatrudnianych osób. Co więcej, kody te muszą być zgodne z klasyfikacją przedstawioną w rozporządzeniu. Jak w takim razie określić wspominanego UX Designera, Social Media Managera czy Trendhuntera – zastanawiają się przedsiębiorcy. A może wbrew zajmowanemu przez daną osobę stanowisku podawać zawód wyuczony? Ale przecież mało kto pracuje w zawodzie wyuczonym.

Kody zawodów potrzebne do celów statystycznych

Czy w takim razie nałożony na przedsiębiorców obowiązek ma sens? Zdania są podzielone. ZUS twierdzi, że jak najbardziej. Otrzymane od pracodawców informacje zostaną wykorzystane do celów statystycznych i analitycznych.

https://magazynfirma.pl/badanie-pracownika-alkomatem-zmiany-w-przepisach/

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Gertruda Uścińska wyjaśniła w rozmowie z PAP, że omawiana informacja pozwoli przeprowadzić monitoring zawodów. Tak aby ujawnić zarówno te deficytowe jak i przepełnione. Jak również przyczyni się do opracowania nowej strategii  w temacie chorób zawodowych.

Informacje te pozwolą oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach – powiedziała prof. Uścińska.

Kobieta uspokoiła przedsiębiorców, którzy obawiają się nadmiernej inwigilacji ze strony organu rentowego. Ale nie wyjaśniła jak postępować w przypadku zawodów nieujętych w wykazie.

Gdzie szukać kodów

Poprawne wypełnienie deklaracji wraz z odpowiednim kodem spoczywa na przedsiębiorcach. Ci zauważają, że brak właściwego kodu będzie doprowadzał do błędów i przekłamań rzeczywistości. Zmuszeni do wypełnienia rubryki, będą podawać nieprawdziwe dane. Co innego im zostało skoro wspomnianego UX Designera nie ma na liście, a pracownik na takim stanowisku widnieje w firmie.

Chcący spełnić swój obowiązek przedsiębiorca, w pierwszej kolejności powinien skorzystać z internetowej wyszukiwarki kodów zawodowych udostępnionej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Znajdują się w niej wszystkie zawody przewidziane przez przepisy wymienionego wyżej rozporządzenia. A wpisanie rekordu do wyszukiwarki jest o wiele szybsze niż wertowanie kolejnych stron rozporządzenia.

https://magazynfirma.pl/nowy-termin-platnosci-skladek-zus-i-automatyzacja-rozliczen/

Jeśli okaże się, że dane zawodu nie ma w wykazie warto zapytać o pomoc Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracujący w nim konsultanci najtrafniej podpowiedzą, co zrobić w takiej sytuacji.

Nowy obowiązek, nowe deklaracje

Wraz z koniecznością podawania kodów zawodów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA. Będzie w nich miejsce na podanie 6-cyfrowego kodu zawodu.

Obowiązek podania kodu obejmie wszystkich nowych pracowników i zleceniobiorców. Nie ma konieczności aktualizacji już zgłoszonych podwładnych. Ale gdy zajdzie konieczność aktualizacji np. danych adresowych pracodawca będzie musiał podać i kod zawodu pracownika lub zleceniobiorcy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus
23 01 24

Składka zdrowotna 2024. Ile wynosi składka zdrowotna?

Składki ZUS to nie tylko ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe. To też składka zdrowotna. Zobaczy ile wynosi składka…
skladka_zdrowotna
19 01 24

Tysiące przedsiębiorców zamknie firmy? ZUS szykuje katastrofę. Wszystko przez Mały ZUS Plus

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik…
zus
11 01 24

Zasiłek chorobowy od 2025 czekają zmiany. Przedsiębiorcy odetchną?

Zasiłek chorobowy od 2025 rok ma przejść zmiany. Według deklaracji Donalda Tuska zmienią się zasady opłacania zasiłku chorobowego.…
zasiłek chorobowy
05 01 24

A jednak...Przedsiębiorcy nie zapłacą ZUS. Nawet przez trzy miesiące. Rząd zapowiada zmiany

Składki ZUS dla przedsiębiorców i samozatrudnionych będą niższe. Raz w roku dodatkowa wypłata od państwa. Czy rząd ulży…
składki ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier