3 min. czytania

Prosta Spółka Akcyjna - co to jest i jak działa?

prosta-spolka-akcyjna
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
02 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Prosta Spółka Akcyjna, to kapitał akcyjny w wysokości 1 zł, możliwość rejestracji spółki on-line oraz jednoosobowy zarząd bez rady nadzorczej.

To niektóre cechy „nowości”, jaka pojawiła się w prawie na mocy zmian w Kodeksie spółek handlowych. Jak przekonuje resort rozwoju – wymogi związane z utworzeniem i prowadzeniem spółki zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

Spółka za złotówkę

Prosta Spółka Akcyjna ma być wygodnym rozwiązaniem dla „innowacyjnych firm”, które potrzebują rozwojowego impulsu. Pomysł stworzenia spółki o kapitale akcyjnym wynoszącym 1 zł, nie jest jednak innowacją w skali Europy. Podobne rozwiązania wdrożyło przed nami kilkanaście państw ze Starego Kontynentu. Zabraknie palców u rąk by policzyć podobne rozwiązania jakie w przepisach państw członkowskich UE się pojawiają i cieszą (ze zmiennym szczęściem) popularnością.

Europejskie państwa podchodzą do tego zagadnienia na dwa sposoby. Wielka Brytania, Holandia, Portugalia czy Estonia proponują bardzo prosty mechanizm zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i to bez wymaganego minimum kapitałowego. We Francji można założyć zarówno uproszczoną spółkę akcyjną (S.A.S.) jak również sp. z o.o. (SARL) z minimum kapitałowym 1 euro. Taki sam kapitał potrzebujemy by wystartować na Słowacji z uproszczoną spółką akcyjną (J.S.A.), natomiast w Czechach do spółki z o.o. potrzebujemy kilkunastu groszy (100 CZK).

Bądźmy poważni i nie porównujmy tych kwot, które każdy bez problemu wyciągnie z kieszeni. Chodzi bowiem o pewne symboliczne zaangażowanie. Przyjrzyjmy się jednak bardzo dokładnie co oferuje model Prostej Spółki Akcyjnej.

Jak działa Prosta Spółka Akcyjna?

„Prosta spółka akcyjna jest odpowiedzią na dostrzeżone wyzwania współczesnej gospodarki, w szczególności w zakresie form prowadzenia działalności innowacyjnej. Opiera się na dwóch podstawowych założeniach - pierwszym jest prostota w praktyce funkcjonowania spółki – czyli łatwe założenie, działanie i, ewentualnie, likwidacja P.S.A. Drugie natomiast to elastyczność – projektowane przepisy nie ograniczają swobody akcjonariuszy, gdy nie jest to konieczne” – tłumaczy wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jak założyć prostą spółkę akcyjną?

Jak wspomnieliśmy P.S.A. cechuje brak barier formalnych oraz finansowych przy zakładaniu spółki, a minimalny kapitał akcyjny wynosi 1 zł. Spółkę można założyć elektronicznie za pośrednictwem systemu S24. Rejestracja on-line trwa 24 godziny.

Dobrym rozwiązaniem szczególnie dla startupów oraz małych firm innowacyjnych jest możliwość objęcia akcji P.S.A. za pracę lub usługi. W ten sposób można zachować kluczowy wpływ na to, co ze spółką się dzieje.

Jakie akcje w P.S.A.?

Zgodnie z przepisami akcje P.S.A. w uproszczonym rejestrze akcjonariuszy muszą podlegać obowiązkowej dematerializacji. Rejestr może prowadzić m.in. firma inwestycyjna albo notariusz, w tym również przy wykorzystaniu blockchainu. P.S.A. nie ma obowiązków spółki publicznej (akcje P.S.A. nie są przedmiotem zorganizowanego obrotu)” – wyjaśniono na stronie resortu rozwoju”.

Prosta spółka akcyjna - zarząd

Na czele P.S.A. może stać jednoosobowy zarząd. W tym przypadku nie trzeba tworzyć rady nadzorczej. Dopuszczalne jest stworzenie tzw. rady dyrektorów czyli  jednego organu łączącego w sobie zarówno zarządzanie spółką jak i nadzór nad jej działanie.

Prawo dopuszcza szerokie wykorzystanie komunikacji elektronicznej do zarządzania czy podejmowania uchwał. Chodzi o maksymalne uproszczenie procesów decyzyjnych, szczególnie w sytuacji, w której osoby zarządzające z racji innych zobowiązań przebywają w różnych miejscach.

Obowiązek oszczędzania w spółce?

Interesy wierzycieli takiej spółki muszą być odpowiednio zabezpieczone. Jak to zrobić, bez kapitału zakładowego? Prawo wprowadza bowiem zakaz wypłat zagrażających wypłacalności spółki, a także obowiązek oszczędzania. To oznacza, że P.S.A. będzie miała poważnie ograniczone możliwości dysponowania np. środkami na swoim koncie. Z drugiej jednak strony, na mocy prawa będzie powstała poduszka finansowa, która może przydać się w razie poważniejszych kłopotów.

Więcej informacji na temat P.S.A. można przeczytać w specjalnym rządowym poradniku  dostępnym tutaj.

To Cię zainteresuje

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
16 10 23

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Ile wynosi odszkodowanie ZUS?

ZUS ogłosił jakie będzie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Zobacz, ile dostaniesz za każy procent uszczerbku na zdrowiu.…
odszkodowanie za wypadek

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Zaległości podatkowe liczone w miliardach. Podatnicy winni fiskusowi ogromną sumę.

Podatnicy wciąż są winni fiskusowi ogromną kwotę. Według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, należności do zapłaty z tytułu…
zaległości podatkowe

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier