Z tego artykułu dowiesz się:

Każdemu zdarza się o czymś zapomnieć. Niestety, kiedy jesteś przedsiębiorcą niedopełnienie obowiązków podatkowych może wiązać się z wysokimi karami. Czynny żal to sposób na ich uniknięcie.

Kto może złożyć czynny żal

Czynny żal to nic innego jak przyznanie się do winy. Jeżeli podatnik sam zgłosi się do odpowiedniego podmiotu: naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowe z informacją o popełnieniu przewinienia i gotowości poniesienia konsekwencji, pozwoli organom na sporą oszczędność czasu. Właśnie ta oszczędność czasy może być premiowana. Urzędnicy nie będą musieli analizować sprawy, gdyż wszystkie dane będą mieli „podane na tacy”. Jest to więc sytuacja, w której obie strony wygrają.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Rozwiązanie jest skierowane do przedsiębiorców, którzy dopuścili się między innymi:

  • niezłożenia zeznania podatkowego w terminie
  • niedopełnienia staranności w prowadzeniu ksiąg rachunkowych
  • nierzetelnego wystawiania faktur
  • unikania zapłaty podatków: CIT, PIT, VAT lub zapłaty niewłaściwej daniny
  • nieuzasadnionego stosowania niższych stawek VAT
  • bezpodstawnego skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT
  • utajnienia prawdziwych rozmiarów działalności
  • wyłudzenia należności celnej lub pozwolenia celnego.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Ale, by czynny żal miał zastosowanie poza zgłoszeniem się, przedsiębiorca musi także uregulować zaległości. Co oznacza wpłacenie zaległych kwot oraz przekazanie niezbędnych dokumentów.

Im wcześniej tym lepiej

Właściwy miejscowo naczelnik odpowiedniego urzędu zadecyduje o odstąpieniu od ukarania sprawcy tylko jeśli winowajca zgłosi się zanim organy zajmą się sprawą. Gdyby okazało się, że pracownicy urzędu już badają ewentualne przewinienie, będzie za późno. Tylko wyprzedzenie kontroli może uchronić przedsiębiorcę przed karą. Po rozpoczęciu czynności kontrolnych, tak samo jak po otrzymaniu wezwania do skarbówki nie masz co liczyć na taryfę ulgową.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Co więcej z instytucji czynnego żalu nie może skorzystać osoba, która była prowodyrem nielegalnego procederu. Namawianie do popełnienia przestępstwa albo wykroczenia skarbowego lub organizowanie grupy mającej dokonać przewinienia kategorycznie wykluczają z możliwości uniknięcia konsekwencji prawnych.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier