Z tego artykułu dowiesz się:

Komornik staje się często ostatnią deską ratunku dla wierzycieli. Dłużnicy coraz częściej chcą się jednak przed komornikiem ukryć albo do maksimum ograniczyć niekorzystny wpływ egzekucji komorniczej na ich stan posiadania. Oto kilka pomysłów wykorzystywanych przez nich by „wywinąć” się ze szponów komornika.

  • W jaki sposób dłużnicy unikają komorników?
  • Czy sprzedaż majątku może być sposobem na zatrzymanie komornika?
  • Niektórzy biorą fikcyjny rozwód i dobrowolnie godzą się na alimenty

Jeśli jako przedsiębiorca masz sporo dłużników musisz wiedzieć, że będą stosować coraz bardziej wymyślne sposoby by pieniędzy na zapłacić. I to nawet gdy komornik puka do ich drzwi.

Unikanie komornika

Unikanie komornika nie jest praktyką pożądaną. Mało tego. Jest to też złamanie prawa. Kodeks Karny wspomina o „utrudnianiu zaspokojenia wierzyciela”. Jeśli więc ktoś ukrywa, daruje albo niszczy elementy swojego majątku po to by nie można było z niego wyegzekwować należności podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat, a jeśli uszkadza majątek, który już jest zajęty to nawet 5 lat. To jednak nie przeszkadza w szukaniu coraz to wymyślniejszych sposobów na uniknięcie egzekucji komorniczej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak cofnąć komornika? Ratunek przed egzekucją komorniczą

Wśród tych najpopularniejszych było do niedawna chociażby zakładanie konta w SKOK lub Banku Spółdzielczym. Rachunki te nie widniały w systemie OGNIVO, który „spina” wszystkie konta z rejestrami komorników dzięki czemu praktycznie z automatu można zając wszystkie rachunki bankowe należące do dłużnika. Przez wiele lat SKOKI i Banki Spółdzielcze nie były w tym systemie. Aktualnie sytuacja się zmieniła i bardzo trudno jest ukryć swój numer rachunku bankowego przed komornikiem. Jak więc dłużnicy „unikają komornika”?

Przyjrzeliśmy się ich pomysłom

  1. Zarabiam minimalne wynagrodzenie

Ten sposób polega na tym, że dłużnik dogaduje się pracodawcą by w oficjalnych dokumentach widniały zarobki na poziomie minimalnej pensji (obecnie 2800 zł). Ta kwota bowiem jest wolna od zajęcia. Resztę wynagrodzenia wypłaca się „nieoficjalnie”

  1. Praca na czarno

Zdecydowanie najlepszym z perspektywy dłużnika może być zatrudnienie „na czarno”. Oficjalnie nie jest wykazywany żaden dochód więc komornik nie ma tak naprawdę jak prowadzić egzekucji. Bieżące dochody są bowiem najprostszym sposobem na to, by spłacić wierzyciela.

  1. Ucieczka przed komornikiem za granicę

Dłużnicy często wyjeżdżają za granicę. Gdy przebywają poza Polską komornikom trudniej egzekwować dług więc często dochodzi do umorzenia egzekucji. Powód? Jest bezskuteczna.

  1. Przepisanie majątku na członka rodziny

Jeszcze zanim rozpocznie się egzekucja komornicza, dłużnik przepisuje majątek na członków majątku. Tak by oficjalnie niczego nie posiadać. Jeśli zrobi to już w momencie trwania egzekucji, popełnia przestępstwo. Gdy wierzyciel dowie się, że dłużnik w postępuje w ten sposób, może unieważnić takie czyny korzystając z tzw. „skargi paulinańskiej”.

  1. Fikcyjna sprzedaż ruchomości i komornik

Dłużnik przedstawia umowę sprzedaży np. samochodu z datą wsteczną, sprzed wszczęcia egzekucji. W takiej sytuacji „nowy” właściciel składa wniosek o wyjęcie tej ruchomości spod egzekucji.

CZYTAJ TAKŻE: Po czym poznać, że twój kontrahent na pewno nie zapłaci?

  1. Ukrycie pieniędzy na koncie zagranicznym

Osoba, która jest winna pieniądze, może zdecydować się na wyprzedaż majątku, a potem ukrycie pieniędzy na zagranicznym koncie, z którego polskiemu komornikowi bardzo trudno pieniądze zająć.

  1. Formalna blokada egzekucji komorniczej

Dłużnicy składają kilka po sobie następujących skarg na postępowanie komornika. Każda z nich musi być rozpatrzona. Jeśli więc dłużnik jest cierpliwy i wykorzystuje każdą sposobność, to może skutecznie zablokować egzekucję.

  1. Fałszywy rozwód

Najbardziej perfidni dłużnicy otrzymując informację o wszczęciu egzekucji komorniczej, fikcyjnie rozwodzą się z małżonkiem, przy okazji ustalając wysokie alimenty. Alimenty mają pierwszeństwo przed innymi wierzytelnościami więc komornik najpierw musi je ściągnąć od dłużnika. Właściwy dług musi w takiej sytuacji poczekać.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier