3 min. czytania

Przekształcenie jdg w spółkę z o.o. Kiedy to się opłaca?

Autor
Marcin Szolajski
Opublikowano
10 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. zawsze się opłaca? Na co zwrócić uwagę?

Początkujący przedsiębiorcy najczęściej decydują się na prowadzenie swojego biznesu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli jednak – zgodnie z planem – firma się rozwinie, rozsądnym rozwiązaniem jest przekształcenie działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zanim to nastąpi warto odpowiedzieć na kluczowe pytania: kiedy opłaca się przekształcić swoją firmę oraz na co zwrócić uwagę?

Jednoosobowa działalność czy spółka

Istnieje wiele różnic pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą a prowadzeniem przedsiębiorstwa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednoosobowa działalność gospodarcza („jdg”) jest ściśle związana z osobą właściciela oraz jego majątkiem. Założeniem ustawodawcy jest, że działalności gospodarcze prowadzą małe firmy i z tego powodu wymagania formalno-prawne wobec jdg są mniejsze, a ich prowadzenie prostsze. Konsekwencją tego, jest jednak pełna odpowiedzialność przedsiębiorcy całym swoim majątkiem za zobowiązania.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Spółka z o.o. pozwala zaś na rozdzielenie majątku firmy od majątku prywatnego. W konsekwencji, wspólnicy zobowiązani są do spełniania bardziej restrykcyjnych i sformalizowanych obowiązków wynikających z przepisów prawa. W mojej ocenie, jest zdecydowanie więcej korzyści wynikających z przekształcenia jdg w spółkę z o.o. Warto jednak porównać obie te formy prowadzenia działalności, aby każdy z czytelników samodzielnie mógł sporządzić listę plusów i minusów każdej z nich.

Na początek – jednoosobowa działalność gospodarcza

Wydaje się, że szczególnie dla firm realizujących duże projekty, spółka z o.o. jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dlaczego więc nie każdy z niego korzysta? Przyczyną, która może zniechęcać potencjalnych przedsiębiorców jest pozornie wysoki formalizm i ilość procedur, których należy przestrzegać prowadząc spółkę z o.o. Skomplikowane i stresujące może wydawać się już samo założenie spółki. Uspokajamy jednak! Jak to często bywa, strach ma wielkie oczy i nie należy się obawiać założenia spółki z o.o. Można to zrobić przez Internet – nie wychodząc z domu! Co ważne, przekształcenie jdg w spółkę z o.o. nie powoduje utraty uzyskanych koncesji i pozwoleń. Kontynuowana jest również historia kredytowa przedsiębiorstwa, a skorzystanie z sukcesji uniwersalnej powoduje m.in. wstąpienie w przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

PRZYKŁAD
Przedsiębiorca prowadzący sklep, zatrudniający 5 pracowników, posiadający własny sklep i samochód w leasingu postanawia przekształcić firmę w spółkę z o.o. zgodnie z przepisami k.s.h. Po przeprowadzeniu procesu sukcesji uniwersalnej działalność ulega przekształceniu w spółkę z o.o., wobec czego z mocy prawa wchodzi ona w prawa i obowiązki dotychczasowej jednoosobowej działalności gospodarczej. Automatycznie pracownicy stają się pracownikami spółki, a nieruchomości stają się własnością spółki. Spółka przejmuje także wszystkie dotychczasowe zobowiązania, również te wynikające z umów leasingu.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj resztę artykułu w pełnej wersji magazynufirma.pl. Zapisz się do naszego newslettera (boks poniżej) żeby otrzymać najnowsze wydanie całkiem za darmo

MARCIN SZOŁAJSKI
Radca Prawny / Legal Counsel / CEO, Szołajski Legal Group sp.k.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
podatek-kasowy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie
03 01 24

Masz telefon w T-Mobile? Zrzucisz się na karę UOKiK

T-Mobile ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad 25 mln zł kary - poinformował UOKiK w komunikacie.…
t-mobile

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier