3 min. czytania

Przekształcenie jdg w spółkę z o.o. Kiedy to się opłaca?

Autor
Marcin Szolajski
Opublikowano
10 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. zawsze się opłaca? Na co zwrócić uwagę?

Początkujący przedsiębiorcy najczęściej decydują się na prowadzenie swojego biznesu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli jednak – zgodnie z planem – firma się rozwinie, rozsądnym rozwiązaniem jest przekształcenie działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zanim to nastąpi warto odpowiedzieć na kluczowe pytania: kiedy opłaca się przekształcić swoją firmę oraz na co zwrócić uwagę?

Jednoosobowa działalność czy spółka

Istnieje wiele różnic pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą a prowadzeniem przedsiębiorstwa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednoosobowa działalność gospodarcza („jdg”) jest ściśle związana z osobą właściciela oraz jego majątkiem. Założeniem ustawodawcy jest, że działalności gospodarcze prowadzą małe firmy i z tego powodu wymagania formalno-prawne wobec jdg są mniejsze, a ich prowadzenie prostsze. Konsekwencją tego, jest jednak pełna odpowiedzialność przedsiębiorcy całym swoim majątkiem za zobowiązania.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Spółka z o.o. pozwala zaś na rozdzielenie majątku firmy od majątku prywatnego. W konsekwencji, wspólnicy zobowiązani są do spełniania bardziej restrykcyjnych i sformalizowanych obowiązków wynikających z przepisów prawa. W mojej ocenie, jest zdecydowanie więcej korzyści wynikających z przekształcenia jdg w spółkę z o.o. Warto jednak porównać obie te formy prowadzenia działalności, aby każdy z czytelników samodzielnie mógł sporządzić listę plusów i minusów każdej z nich.

Na początek – jednoosobowa działalność gospodarcza

Wydaje się, że szczególnie dla firm realizujących duże projekty, spółka z o.o. jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dlaczego więc nie każdy z niego korzysta? Przyczyną, która może zniechęcać potencjalnych przedsiębiorców jest pozornie wysoki formalizm i ilość procedur, których należy przestrzegać prowadząc spółkę z o.o. Skomplikowane i stresujące może wydawać się już samo założenie spółki. Uspokajamy jednak! Jak to często bywa, strach ma wielkie oczy i nie należy się obawiać założenia spółki z o.o. Można to zrobić przez Internet – nie wychodząc z domu! Co ważne, przekształcenie jdg w spółkę z o.o. nie powoduje utraty uzyskanych koncesji i pozwoleń. Kontynuowana jest również historia kredytowa przedsiębiorstwa, a skorzystanie z sukcesji uniwersalnej powoduje m.in. wstąpienie w przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

PRZYKŁAD
Przedsiębiorca prowadzący sklep, zatrudniający 5 pracowników, posiadający własny sklep i samochód w leasingu postanawia przekształcić firmę w spółkę z o.o. zgodnie z przepisami k.s.h. Po przeprowadzeniu procesu sukcesji uniwersalnej działalność ulega przekształceniu w spółkę z o.o., wobec czego z mocy prawa wchodzi ona w prawa i obowiązki dotychczasowej jednoosobowej działalności gospodarczej. Automatycznie pracownicy stają się pracownikami spółki, a nieruchomości stają się własnością spółki. Spółka przejmuje także wszystkie dotychczasowe zobowiązania, również te wynikające z umów leasingu.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj resztę artykułu w pełnej wersji magazynufirma.pl. Zapisz się do naszego newslettera (boks poniżej) żeby otrzymać najnowsze wydanie całkiem za darmo

MARCIN SZOŁAJSKI
Radca Prawny / Legal Counsel / CEO, Szołajski Legal Group sp.k.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier