Z tego artykułu dowiesz się:

21 czerwca 2022 roku obchodzimy Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Magazyn Firma składa najserdeczniejsze życzenia swoim Czytelnikom. Dotarliśmy do pomysłodawcy tego święta!

Dzień przedsiębiorcy – skąd pomysł?

Dzień Przedsiębiorcy obchodzony jest w naszym kraju po raz siódmy, choć pewnie jest wielu właścicieli firm, którzy nawet nie wiedzą, że dzisiaj u progu lata mają powody do świętowania. I choć okoliczności są trudne, warto choć przez chwilę poszukać powodów do optymizmu i pogodnego spojrzenia na swoją codzienną pracę.

Magazyn Firma dotarł do pomysłodawcy dnia przedsiębiorcy – Józefa Bereżewskiego, wiceprezesa Izby Przedsiębiorców i Pracodawców Centralnej Polski.

Magazyn Firma: Panie Józefie, skąd narodził się pomysł na ustanowienie Dnia Przedsiębiorcy?

Józef Bereżewski: Jest wiele świąt w kalendarzu, ale akurat dnia poświęconego polskim przedsiębiorcom, którzy tak wiele robią dla naszej gospodarki, nie ma! Sam pomysł pojawił się w 2013 roku. Starania o ustanowienie tego dnia trwały przeszło trzy lata. Udało mi się przekonać do tego posłów Marka Matuszewskiego i Adama Abramowicza, którzy dziś jest Rzecznikiem MŚP. Udało się! Dzień ten obchodzimy już po raz siódmy!

MF: Dlaczego akurat 21 czerwca?

J.B.: Jeżeli spodziewa się Pan jakiegoś spektakularnego wyjaśnienia, to zawiodę Pana (śmiech). Po prostu pomyśleliśmy, że dobrze będzie, jeśli dzień ten przypadnie gdzieś na granicy wiosny i lata, tuż przed sezonem urlopowym, żeby móc świętować w dobrych okolicznościach przyrody. Ot, całe wyjaśnienie. Wybraliśmy 21 czerwca.

MF: Oprócz wsparcia posłów potrzebne było także wsparcie instytucjonalne

J.B.: Tak. Instytucją, która mocno wspierała ten pomysł była Krajowa Izba Gospodarcza, przy której działał nawet zespół ds. kreowania wizerunku polskiego przedsiębiorcy, którego byłem przewodniczącym. Nie brakowało nam pomysłów na to, aby wzmocnić ideę tego dnia, ale niestety w wielu inicjatywach przeszkodziła nam pandemia. Z tego też powodu w 2020 roku główne uroczystości organizowane w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przy placu Trzech Krzyży w Warszawie przeniesione były na wrzesień.

Warto wspomnieć o osobie prezydenta KIG Andrzeja Arendarskiego, który na wielu płaszczyznach wspierał moją inicjatywę.

MF: Czego dziś można życzyć polskim przedsiębiorcom?

J.B.: Jako przedsiębiorca z wieloletnim stażem, życzę wszystkim, aby uwolnili się z tej pajęczyny przepisów. Do tego potrzebne jest wsparcie polityków. Marzę o tym, by przedsiębiorca mógł robić swoje bez księgowej i prawnika. Jak pokazuje doświadczenie bez tego dziś ani rusz. Życzę więc, by wreszcie się to zmieniło.

MF: A jak obchodzi Pan Dzień Przedsiębiorcy 2022

J.B.: Świętuję w rodzinnym Zgierzu. Trwa właśnie Forum Gospodarcze z udziałem prezydenta naszego miasta i w obecności Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ministra Adama Abramowicza. Zdaję sobie jednak sprawę, że wielu naszym kolegom i koleżankom nie jest lekko. Dwa lata pandemii oraz wojna za naszą wschodnią granicą zrobiły swoje. Optymizm jest nam bardzo potrzebny, choć wiem, jak dziś o niego trudno. Temu służy to święto. Wszystkiego najlepszego dla czytelników Magazynu Firma!

MF: Dziękujemy za życzenia oraz za rozmowę.

J.B.: Dziękuję również!

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS i Bank BPS zachęcają do wspólnego grillowania

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS ruszają z nową promocją. Będzie można dostać grill. Ruszyła wiosenna odsłona wspólnej akcji…
banki spółdzielcze

Netflix w kosztach firmy

Czy korzystanie z platformy Netflix można wliczyć w koszty działalności i dzięki temu obniżyć podatek? Sprawdźmy. Przedsiębiorca prowadzi…
netflix

Masz problemy w firmie? Poznaj 5 czynników, które ją dobiją. I to na pewno!

Nawet najlepiej prosperujące firmy, czasem dotykają kłopoty. Problemy w firmie, nawet te przejściowe mogą przerodzić się w poważny…
Problemy w firmie

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier