3 min. czytania

Wiza do USA. Kiedy jest potrzebna?

wiza
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
26 04 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy wiza do USA jest potrzebna? Jakie dokumenty musimy zgromadzić by odwiedzić Stany Zjednoczone?

Obowiązek wizy do USA został dla Polaków zniesiony 11 listopada 2019. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba wizy w ogóle. Zobacz, w jakich sytuacjach będzie potrzebna wiza do USA.

W święto niepodległości, 11 listopada 2019 roku rozpoczęła się nowa era dla Polaków. Zniesiony został obowiązek wiz do USA. Wystarczy zezwolenie na wjazd uzyskane za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization (ESTA).

Trzeba jednak wiedzieć, że w określonych sytuacjach wiza do USA wciąż jest potrzebna. Dotyczy to np. wyjazdu na studia do USA, czy do pracy.

Wyjazd do USA – dokumenty

Podstawowym dokumentem potrzebnym do wyjazdu do USA jest paszport. Data ważności paszportu musi być aktualna w dniu przekraczania granicy z USA.

Praca zdalna i kontrola PIP. Czy inspekcja pracy może skontrolować osobę na pracy zdalnej?

Świadectwo energetyczne. Nie masz? Będzie kara

Jak uzyskać zezwolenie ESTA?

ESTA to komputerowy system, który pozwala podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Korzystający z tego systemu dostają 90-dniowe pozwolenie na pobyt w Stanach Zjednoczonych. Żeby skorzystać z możliwości wjazdu do USA przy wykorzystaniu ESTA, trzeba posiadać ważny paszport biometryczny (e-paszport), którego ważność nie wygaśnie w czasie podróży. Nie można też jednocześnie posiadać wizy turystycznej (wtedy wjeżdża się do USA na podstawie tej wizy). Warunkiem jest też to by podróż do Stanów Zjednoczonych nie trwała dłużej niż 90 dni.


Ile kosztuje wniosek ESTA?

Za wniosek o ESTA trzeba zapłacić 21 dolarów. Koszt jest niezmienny niezależnie od tego, kto składa wniosek.

Praca w USA, a wiza

Jeśli chcesz podjąć pracę w USA, to niestety nie uda się tego zrobić bez wizy. Rodzaj wizy zależy od rodzaju pracy. Wiza typu H-1B wydawana jest osobom, które wykonują zawody specjalistyczne i będą podejmować pracę u konkretnego pracodawcy. Wiza H-2 jest dla pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych, którzy chcą podjąć pracę w zawodzie, na który istnieje w USA zwiększone zapotrzebowanie. Wizy H-3 przeznaczone są dla osób udających się do Stanów Zjednoczonych na staż, zorganizowany przez pracodawcę w dziedzinie innej niż uzyskane wykształcenie lub szkolenie. Wizy H-4 przeznaczone są dla małżonków i dzieci w stanie wolnym poniżej 21 roku życia zamierzających towarzyszyć lub dołączyć w USA do posiadaczy wiz H-1B, H-2, lub H-3.

Żeby dostać jedną z tych wiz, Urząd Imigracyjny musi najpierw potwierdzić zatrudnienie na podstawie dokumentu złożonego przez pracodawcę z USA.

Studia w USA – czy trzeba wizę

Jeśli Polak chce studiować w USA musi uzyskać pozwolenie na pobyt dla studentów. Wiza studencka kosztuje 160 dolarów.

Rodzaje wiz studenckich:

  • Wiza F-1 – to najpopularniejsza wiza studencka. Mogą się o nią ubiegać uczniowie lub studenci, którzy albo sami pokrywają koszty swojej edukacji, albo są w stanie poświadczyć odpowiednie finansowanie ze źródeł prywatnych i instytucji edukacyjnych.
  • Wiza M-1 – przeznaczona jest dla studentów dwuletnich szkół technicznych lub zawodowych, a także dla tych, którzy podjęli praktykę zawodową.
  • Wiza J-1 – otrzymują ją studenci, którzy otrzymali środki na studia od fundacji i prywatnych albo biorą udział w międzynarodowych wymianach naukowych lub kursach językowych.

Jak otrzymać wizę studencką?

Żeby otrzymać wizę studencką potrzebny jest ważny paszport. Dodatkowo trzeba wypełnić elektroniczny wniosek o wizę nieimigracyjną (DS-160), a także dołączyć potwierdzenie opłaty za rozpatrzenie wniosku o wizę nieimigracyjną (160 dolarów). Do wizy potrzebne jest zdjęcie wykonane w ciągu ostatniego pół roku, a także I-20.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier